Digitalna orodja v šolah naj bodo uporabljena varno, odgovorno in premišljeno
Na Fakulteti za družbene vede je danes potekala konferenca za učitelje in ravnatelje osnovnih šol, posvečena izzivom in priložnostim izobraževanja v digitalni dobi. Na dogodku, ki sta ga v okviru projekta Spletne brihte pripravila A1 Slovenija in Digital School Slovenija, so strokovnjaki razpravljali o odgovorni rabi digitalnih tehnologij, pasteh spleta ter o sodobnih načinih poučevanja.
Konferenco je otvorila ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer, ki je poudarila, da je vključevanje tehnologije v šolski sistem nujno, a mora biti izvedeno premišljeno in etično. Po njenih besedah moramo učence ne le učiti z digitalnimi orodji, temveč jih tudi opremiti z znanji za varno in odgovorno uporabo spleta.
Udeležence je nagovoril tudi predsednik uprave A1 Slovenija in A1 Hrvaška Dejan Turk, ki je poudaril pomen opolnomočenja uporabnikov, predvsem otrok, staršev in učiteljev, za varno in ustvarjalno delovanje v digitalnem svetu. V ta namen A1 Slovenija že vrsto let izvaja projekt Spletne brihte, ki ga zdaj nadgrajujejo z novo spletno platformo.
Med govorci je bil tudi terapevt Miha Kramli, ki je izpostavil nevarnosti zasvojenosti z digitalnimi tehnologijami in nujnost uravnotežene uporabe. O praktičnih pristopih in izzivih v razredu so razpravljali Nina Jelen, ddr. Lorena Mihelač in Matija Torlak, ki je predstavil še konkretna digitalna orodja za uporabo pri pouku. Učiteljica Maja Kodarin je s prisotnimi delila izkušnje iz prakse in prikazala, kako se lahko tehnologija na premišljen način vključi v učilnico.
Predstavljena je bila tudi nova interaktivna platforma Spletne brihte 2.0, ki učiteljem ponuja številne učne vsebine, priprave, kvize in izzive za razvoj digitalnih kompetenc. Platforma, razvita v sodelovanju z Digital School Slovenija, je brezplačno dostopna in prilagojena potrebam osnovnošolskih otrok, njihovih staršev ter učiteljev.
Udeleženci so se strinjali, da je odgovorna uporaba digitalnih tehnologij nujna za prihodnost izobraževanja, vendar mora biti podprta s sistemsko podporo in kakovostnimi vsebinami. Ravno zato so pobude, kot je Spletne brihte 2.0, pomemben korak k digitalni pismenosti prihodnjih generacij.